İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yoksula sınırsız tedavi…

28. Bölge Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç, Orta Vadeli Program’ ın sağlıkta tasarruf öngören maddelerinin 1 Ekim’ de yürürlüğe girmesi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.
 
Birçok ülkede bireysel hak tanımı kapsamında sağlığın temel bir hak olarak kabul edildiğine dikkat çekerek açıklamasına başlayan Gönenç, insanların sahip oldukları dil, din, ırk, cinsiyet ve gelir gibi unsurlara bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden eşit faydalanmaları konusunda, genel bir kabulün söz konusu olduğunun altını çizdi. AGC binasında diğer yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu açıklamada konuşmasını sürdüren Başkan Gönenç,
 
“özellikle yoksullara devletin sınırsız tedavi hizmeti sağlaması sosyal bir sorumluluk ve görevdir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ nın 41 maddesinde de belirtildiği üzere, Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar” dedi.
 
ARTIK HER YERE üCRET öDEYECEKSıNıZ!

1 Ekim’ de yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, daha önce ücretsiz olan, sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerine ilişkin 2 TL tutarındaki katılım payı, kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında, eczaneden tahsil edileceğine dikkat çeken 28. Bölge Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç
 
“Bunun anlamı; parasız olan sağlık hizmetlerinin artık paralı hale gelmesi ve sağlık emekçisi eczacıların, tahsildarlık görevinin artarak devam etmesidir. Bu, vatandaşlar için olduğu kadar eczacılar açısından da kabul edilemez bir tutumdur” dedi. Yeni düzenlemenin getireceği olumsuzlukların bunlarla da sınırlı olmadığına vurgu yapan Gönenç, yeni uygulamayla birlikte, daha önce devlet hastanesinde 3, eğitim hastanelerinde 4 ve üniversite hastanelerinde 6 lira olan tedavi ücretlerinin, söz konusu hastanelerde 8 liraya çıkarıldığını; özel hastanelerde 10 lira olan tedavi ücretlerinin de 15 lira olarak belirlendiğini söyledi.
 
STOKTA OLAN ıLAçLARIMIZ VAR ZARARIMIZ BüYüK OLUR
 
Tebliğin yurt dışı fiyat ve ilaç listesi ile ilaçlardaki iskontolara ilişkin hükümleri sonucu ilaç fiyatlarında büyük bir fiyat düşüşü beklendiğini hatırlatarak konuşmasını sürdüren Başkan Gönenç, “Halen düşük karlılık oranlarıyla ayakta kalmaya çalışan 24 bin eczacının yüzde 40’ a varması beklenilen yeni iskonto oranlarıyla yaşamını sürdürmesi neredeyse olanaksız hale gelecektir.
 
 
Görüldüğü gibi herkesin istediği hastaneye gidebileceği, istediği doktora muayene olacağı ve istediği yerden ilaç alabileceği hayalleriyle sunulan yeni sağlık sistemi; gitgide vatandaşların ve eczacıların kâbusu haline gelmeye başlamıştır. Amacımız gün geçtikçe vatandaşların ve biz eczacıların durumunu gitgide içerisinden çıkılamaz hale getiren yeni düzenlemelerin önüne geçebilmektir. 28. Bölge Hatay Eczacı Odası olarak çözümün yolunun, karar alma mekanizmalarında bulunan kişi ve kuruluşların; Anayasanın 41. maddesinde belirtilen kıstaslara ve kendi çıkarttıkları yasalara, imzaladıkları Protokollere uymasıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz.
 
 
Bugün, 5510 sayılı Yasa’ya aykırı olarak yapılan birinci basamak tedavide muayene ücreti uygulamasının ve Protokol’e aykırı olarak özel hastane muayene ücretlerinin eczacılar aracılığıyla tahsil edilmesi uygulamasının yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açmış bulunuyoruz” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir